ČR | Česká obchodní inspekce se zúčastnila společné mimořádné kontrolní akce, která byla zaměřena na dodržování zákazu nabídky, prodeje, podávání a požívání alkoholických nápojů osobám mladším 18 let. Během šesti dnů ve spolupráci s Policií ČR a dalšími dozorovými orgány uskutečnila ČOI celkem 108 kontrol a porušení právních předpisů zjistila v 50 případech.
Česká obchodní inspekce vyhodnotila mimořádnou kontrolní akci „Alkohol, drogy a mládež 2021“, která se uskutečnila od 26. do 31. 10. 2021 v prodejnách potravin, smíšeného zboží, ve večerkách a restauracích. Česká obchodní inspekce celkem provedla 108 kontrol a porušení právních předpisů zjistila v 50 případech (tj. 46,3%).
Akce proběhla společně s dalšími dozorovými orgány, kdy se na jednotlivých kontrolách účastnily jeden a více spolupracujících orgánů. Za účasti Policie ČR bylo provedeno 103 kontrol, pracovníci hygienických stanic se zúčastnili 54 kontrol, 30 kontrol bylo ve spolupráci s pracovníky Celní správy ČR, 8 kontrol s pracovníky Městské policie, 8 kontrol s pracovníky Hasičského záchranného sboru ČR a 3 kontroly byly ve spolupráci s živnostenskými úřady a 1 kontrola ve spolupráci s orgánem sociálně právní ochrany dětí.
V rámci kontrolní akce byly k 27 kontrolám přizvány osoby mladší 18 let. Ve 21 případech byl alkohol těmto osobám prodán (tj. 77,8 %). Je tedy zřejmé, že pro mladistvé není problém alkoholické nápoje na českém trhu zakoupit.
Zjištěné nedostatky
Česká obchodní inspekce při této mimořádné kontrolní akci monitorovala především dodržování zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který obchodníci porušili ve 23 případech:
- v 21 případech došlo k porušení zákazu prodání nebo podání alkoholického nápoje osobě mladší 18 let (§ 11 odst. 5)
- ve 2 případech prodejce alkoholických nápojů na místech jejich prodeje neumístil pro spotřebitele zjevně viditelný text zákazu prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let (§ 13 odst. 1)
Dále obchodníci, ve 34 případech, porušili zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele:
- ve 20 případech nebyly dodrženy zásady poctivosti prodeje (§ 3)
- v 7 případech neseznámil obchodník spotřebitele s cenou (§ 12)
- v 6 případech nebyl vydán doklad o zakoupení, ačkoliv si o tento doklad spotřebitel zažádal, nebo byl vydán doklad bez stanovených náležitostí (§ 16)
- v 1 případě bylo zjištěno porušení týkající se označování výrobků (§ 10)
Vzhledem k závažnosti porušení, zejména zák. č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, bude většina sankcí řešena příkazy nebo ve správním řízením. Po nabytí právní moci může být výše pokuty za porušení tohoto zákona až 1 milión korun.
Zdroj: ČOI