ČR | Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo mapu stupňů pohotovosti. Stupně pohotovosti vyplývají z aktuální epidemiologické situace. Okresy ČR jsou aktuálně převážně bílé, tedy se zanedbatelným rizikem, devět z nich je zelených, bez rizika komunitního přenosu. Stupně pohotovosti budou zveřejňovány týdně pro jednotlivé okresy ČR.

Foto: Vláda ČR

V České republice začíná fungovat systém, který označuje jednotlivé okresy podle míry nákazy COVID-19. Systém je rozdělen na čtyři stupně rizika, které jsou označené bílou, zelenou, žlutou a červenou barvou, tzv. semafor. Bílá znamená nulové či zanedbatelné riziko, zelená pak výskyt nákazy bez komunitního přenosu v ČR, žlutá znamená počínající komunitní přenos a červená narůstající anebo přetrvávající komunitní přenos v ČR.

Většina okresů spadá po 31. týdnu (24.7.2020 – 31.7.2020) pod bílou barvu, s nulovým rizikem nákazy. Do zelené barvy, která značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu ČR, pak spadá 9 okresů, a sice Karviná, Frýdek-Místek, Praha, Prachatice, Jihlava, Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město a Brno-město. Aktuálně nejvyšší počet osob s COVID-19 na 100 tisíc obyvatel je na Karviné (217 na 100 tisíc) a nejnižší pak má Brno-město (44 na 100 tisíc). Nejvyšší počet nově diagnostikovaných za posledních 7 dní na 100 tisíc obyvatel zaznamenalo Prachaticko (78 na 100 tisíc) a nejnižší má Ostrava-město (14 na 100 tisíc).

„U nulového stupně je riziko minimální, první stupeň pak znamená sporadický výskyt nákazy. Komunitní přenos tedy v tuto chvíli dle aktuálních dat neprobíhá. Druhý ani třetí stupeň rizika v žádném okrese ČR stanoven nebyl. Epidemiologická situace se zklidňuje také v Moravskoslezském kraji. Po celý týden tento kraj nepřekročil hodnotu 20 % celkového počtu nově diagnostikovaných v ČR. Výsledky trasování ukazují na mizící riziko nekontrolovaného komunitního šíření. Jediným okresem, kde jsme zaznamenali šíření nemoci se záchyty mezi 10 – 20 případy denně, je Frýdek-Místek. Situaci ve všech okresech monitorujeme a vyhodnocujeme na denní bázi,“ uvedla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová a zdůraznila, že stupně pohotovosti jsou zveřejňované primárně jako informační služba pro občany, jako systém včasného upozornění na měnící se epidemiologickou situaci. Hodnotí se 25 parametrů, která jsou výsledkem týdenního souhrnu nad denními sledováními. Konečné rozhodnutí o daném stupni pro danou oblast je výstupem odborné expertízy epidemiologů a hygieniků. Velkou roli v něm hraje posouzení rizika komunitního přenosu, tedy rizika nekontrolovaného šíření v populaci, při kterém příslušná krajská hygienická stanice neurčí původ podstatného podílu zjištěných nákaz.

„Data pro zařazení okresů do jednotlivých rizikových skupin budeme vyhodnocovat vždy v pátek. Mapa podle semaforu tak ukazuje týdenní situaci, nejedná se o online mapu, ve které by občané viděli k dané chvíli platná opatření. Semafor jim ukazuje, jaká situace v regionech je a jaké kroky mohou případně očekávat. Aktuální semafor bude následně zveřejňován v týdenních intervalech, vždy pondělí v poledne,“ dodala hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Hlavní město Praha dlouhodobě kolísá na hraně rizika komunitního šíření, přičemž cca 18 % zjištěných nákaz nemá jasně určitelný původ. „Situace v Praze je kontrolována a je pozorováno jisté zlepšení. Jelikož rizikové trendy neeskalují a není patrný trend v nárůstu rizika pro zranitelné skupiny obyvatel, byl pro Prahu vydán stupeň pohotovosti jedna a byla prozatím zařazena do zelené barvy,“ uvedla Zdeňka Jágrová, ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy. Vydání tohoto stupně pohotovosti je odborným rozhodnutím Krajské hygienické stanice Praha a sekce hlavní hygieničky ČR na MZ ČR.

Aktuální epidemiologickou situaci v České republice zhodnotil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek: „V současné době zachytáváme lokální ohniska nákazy tvořená z velké části pacienty s mírným průběhem onemocnění. Koncentrované testování v lokalitách s vyšším výskytem onemocnění zvyšuje pravděpodobnost záchytu nakažených. Onemocnění s vážným průběhem je málo a tlak na vysoce intenzivní péči je téměř zanedbatelný. Proto můžeme současnou situaci hodnotit jako dobrou a zvládnutelnou.“

Co se týče vývoje počtu aktuálně hospitalizovaných osob pro COVID-19 v ČR, data za červenec udávají vytíženost na ARO/JIP z 19 %. Počet pozitivních osob byl za červenec 4 597 osob, z toho počet hospitalizovaných osob 253 osob. Celkem bylo za celé období hospitalizováno 1 749 pacientů, z toho 74 % bylo vyléčeno. V nemocnicích je hospitalizováno 123 pacientů, z toho 16,3 % v těžkém stavu.

 „Počty pozitivních pacientů v ČR nejsou důvodem považovat onemocnění za závažnější než jiná infekční onemocnění, která mohou mít těžký nebo smrtelný průběh. Systém péče má dostatečnou záložní kapacitu, která by byla ihned aktivována v situaci hrozícího rizika nedostatku kapacity. V současnosti je volná kapacita ARO/JIP 1203 lůžek,“ uvedl Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, vedoucí Klinické skupiny COVID při MZ ČR.

 

Zdroj: MZČR

 

Bílá barva znamená žádné, případně zanedbatelné riziko nákazy. Manuál ministerstva hovoří v lokalitě o nejvýše pěti odhalených případech nákazy denně, které spolu nesouvisí. Má stupeň nula.

Zelená barva, která má v rámci výstrahy bodovou škálu od jedné do tří stupňů, znamená výskyt sporadických případů, případně lokální ohniska epidemie bez komunitního přenosu. Během týdne nesmí počet nově diagnostikovaných přesáhnout hranici 25 osob na 100 000 obyvatel.