MSK | Podpořit inovativní nápady a talentované lidi, kteří s nimi přicházejí. Vytvořit inspirativní prostředí pro rozvoj jejich aktivit a být tak „chytře“ připraven na eventuální další pandemickou situaci. To je cíl projektu Zdravá myšlenka Moravskoslezského kraje pro rok 2020, který rozjíždí Moravskoslezský kraj ve spolupráci s ostravským Impact Hubem. Ten dlouhodobě v regionu působí jako líheň start-upů.
Projekt navazuje na předchozí ročníky akceleračních programů pro podnikatele, kterými kraj stimuloval rozvoj podnikavosti v oblasti chytrých řešení. Nové výzvy, které přinesla pandemie koronaviru, chce kraj řešit i prostřednictvím individuálního akceleračního programu šitého na míru nejen podnikatelům, ale i dalším lidem přicházejícím s nápady řešení krizových epidemiologických situací a jejich dopadů na bázi chytrých technologií.
„Pandemie koronaviru nám ukázala sílu a důležitost nových technologií i nutnost nového způsobu uvažování. Do budoucna proto chceme být ještě lépe připraveni a umět rychle a operativně reagovat na jakoukoli podobnou situaci. Naši podnikatelé a firmy prokázali, že mají talent postavit se takovým výzvám. My jim proto chceme poskytnout servis k tomu, aby své myšlenky, nápady a zlepšováky zdokonalili a posunuli je k reálné praxi,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.
Dodal, že hlavním cílem projektu bude vybrat deset nejlepších konkurenceschopných projektů zaměřených na chytré technologie, které reagují na zvládání krizových a kritických situací zdravotnické infrastruktury. Prostor dostanou i projekty a nápady, které pomáhají chránit zdraví a řeší také následné sociální a ekonomické dopady na život obyvatel Moravskoslezského kraje.
„Jsem opravdu vděčná za možnost navázat na naši úspěšnou spolupráci s Moravskoslezským krajem z minulých let. Podpora ekosystému podnikatelského prostředí, o kterou kraj dlouhodobě usiluje, jde ruku v ruce s naším know-how. Rozvoj nadějných projektů skrze akcelerační programy patří k našim klíčovým aktivitám. Moravskoslezský kraj je plný talentovaných lidí. Těším se, až objevíme další, “ dodává Markéta Pavlíková, koordinátorka programu za Impact Hub.
Projekt „Chytrá myšlenka“ má několik fází. Od mapování trhu a nastavení mantinelů, přes sběr dat, hledání aktivních podnikatelů a práci s nimi až po fázi akcelerace. První praktické výsledky „Zdravé myšlenky“ by se měly projevit už na podzim.
Zdroj: MSK