KRNOV | Od června v budově polikliniky funguje coworkingové centrum . Nabízí podporu jednak začínajícím podnikatelům, kteří potřebují poradit, jak zahájit podnikání a zda je možné při startu získat finanční či jinou podporu, a jednak podnikatelům, kteří plánují rozvoj své firmy. Jakou zaznamenalo odezvu mezi podnikatelskou veřejností z Krnova a okolí, se zeptala  Kamila Košťála, odborníka MSIC mluvčí Krnova. 

Foto: ilustrační Pixabay

Coworkingové centrum je v provozu tři měsíce. Je o jeho služby zájem?

Podnikatelé zatím mají minimální povědomí jak o MSIC, tak i o krnovském coworku, proto ho sami aktivně nevyhledávají, naopak my aktivně oslovujeme je. Vzhledem k prázdninám a dovoleným nebyla na aktivní oslovení s možností představit program kladná odezva a proběhlo jen kolem deseti schůzek, teď už ale dochází ke změně. Jen v tomto týdnu se nám podařilo dohodnout čtyři schůzky a i v těch dalších se budeme snažit navazovat kontakty s podnikateli podobným tempem. Je ale třeba říct, že dosavadní vývoj v Krnově kopíruje zkušenosti s otevřením MSIC v Ostravě. MSIC bylo otevřeno v červenci 2017 a za první čtvrtletí rozběhlo v celém Moravskoslezském kraji pouze pět projektů. Za dalších devět měsíců jich už bale bylo 60. Hodně pomohla nejen velká komunikační kampaň, ale i první reference na zrealizované programy. Naším cílem je na Krnovsku získat do konce roku deset projektů spolupráce, což je podle mě reálné.

S jakými problémy se na vás podnikatelé obracejí?

Pokud budeme hovořit obecně, tak malé firmy vyhledávají pomoc především v oblasti zvyšování tržeb, a to jak z pohledu nacházení nových obchodních partnerů, tak především v oblasti marketingu a komunikace firmy, včetně zlepšení prezentace firmy na sociálních sítích. Důvod je jasný, firmy již většinou mají jasno ve svém produktu a nyní hledají cesty, jak ho dostat k co nejvíce zákazníkům. Střední firmy chtějí pomoci především se stabilizací firmy, tzn. s nastavením základních procesů, nastavením měření jejich výsledků a se zapojením širšího okruhu zaměstnanců do rozvoje firmy. Důvod je zřejmý, majitel již nechce nechat všechny důležité činnosti a rozhodnutí na sobě a snaží se najít způsob, jak do dění zapojit další lidi, ale neztratit přitom kontrolu nad tím, zda věci jdou nebo nejdou dobře. Zatím oslovení podnikatelé na Krnovsku řeší jako klíčové téma dostupnost potřebných zaměstnanců, schopných samostatně vykonávat činnosti ve firmě. Je to dáno tím, že větší firmy mimo Krnovsko, především z oboru automotive, jsou schopny nabídnout zajímavé podmínky a způsobují určitý odliv zaměstnanců od místních podnikatelů.

Vaší vlajkovou lodí je program MSIC Expand, který pomáhá firmám v jejich dalším růstu tím, že se jim věnuje konzultant – expert z praxe. Program je ale určen především firmám se zaměřením na inženýring, aplikovanou informatiku, biomedicínu, automatizaci a robotizaci výroby a obory jako jsou informatika či internet věcí a takových u nás asi moc není.

Tento program se sice prioritně zaměřuje na zmiňované obory, nicméně nejen na ně. Strategickým cílem je polovina projektů v těchto prioritních oborech, polovina může být mimo ně. Nezbytnou podmínkou je, aby se jednalo o malou nebo střední firmu do 250 zaměstnanců, aby měla vlastní produkt nebo službu, jejím cílem byl růst a především, aby její majitel cítil potřebu nechat se inspirovat někým zvenku. I na Krnovsku jsou firmy, které mohou některý z našich programů využít. Důležité je, aby si podnikatelé informaci o programech vyslechli a zamysleli se nad tím, kde by jejich firmě člověk zvenku mohl pomoci. Nemáme ani tak problém s experty, mezi nimiž máme řadu zajímavých podnikatelů nebo manažerů, složitější je spíše najít podnikatele, který cítí potřebu jejich služeb využít.

Zdroj: MěÚ Krnov