ČR | Prodejci stále porušují zákaz nabídky a prodeje kuřiva a alkoholu mladistvým, zjistily kontroly České obchodní inspekce v roce 2018. Dlouhodobým problémem je prodej na internetu, na který dTest upozornil již před sedmi lety.

Foto: Pixabay

ČOI pravidelně prověřuje dodržování zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který zakazuje prodej alkoholu, tabákových výrobků a dalšího kuřiva mladistvým. Zaměřuje se rovněž na dodržování zákonů o ochraně spotřebitele a o spotřebních daních. V průběhu loňské roku inspektoři provedli 3050 kontrol. Porušení zákonů bylo zjištěno při 1622 kontrolách. Z toho ve 167 případech nebyl dodržen zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Častější byly prohřešky při obchodování s tabákovými výrobky, kuřáckými potřebami, bylinnými výrobky určenými ke kouření a elektronickými cigaretami (91 případů). V kamenných prodejnách nebyl umístěn jasně viditelný text o zákazu prodeje osobám do 18 let napsaný v češtině černými písmeny o velikosti minimálně 2 cm na bílém pozadí, jak velí zákon.

Obchodníci prodávali mladistvým nebo neumístili kuřácké potřeby a kuřivo na místě odděleném od ostatního sortimentu. Provozovatelé e-shopů neinformovali řádným způsobem o věkovém omezení prodeje, nevyloučili prodej spotřebitelům do 18 let nebo nebyli vybaveni systémem k jednoznačnému ověření věku (či o jeho použití neinformovali úřady včas). 76 případů se týkalo prodeje alkoholu. Prodejci obcházejí i zákon o spotřebních daních či o ochraně spotřebitelů. Účtovali ceny vyšší nebo nižší, než byly uvedeny na obalu cigaret, manipulovali s neoznačenými tabákovými výrobky, porušovali obaly s tabákovou nálepkou a prodávali kusovky, nabízeli slevy z ceny cigaret, neinformovali řádně o cenách nebo nevydávali řádný doklad o prodeji.

Za celý rok uložila Česká obchodní inspekce 1442 pokut v celkové hodnotě 13 483 200 korun a zakázala prodej 5676 kusů výrobků za 323 433,90 korun.

Zveřejněná zpráva ČOI znamená, že přetrvávají problémy, o kterých jsme opakovaně psali v letech 2012–2013. Zjistili jsme, že informace o věkovém omezení prodeje tabákových výrobků v průběhu nákupního procesu kolísají a málo obchodů nabízí osobní odběr, a hlavně vlastní rozvoz, přitom je to kromě elektronického ID jediná skutečná možnost kontroly věku kupujícího. Deset z dvanácti internetových obchodů prodívajících alkohol, které jsme prověřili v únoru 2012, porušilo zákon, jelikož nijak nekontrolovalo věk zákazníků.

Ač jsme kontaktovali Policejní prezídium České republiky s podnětem k zahájení správního řízení pro podezření z porušení zákona na úseku ochrany před alkoholem a jinými návykovými látkami, policie věc vyhodnotila jako správní delikty na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi a postoupila dále na městské úřady či úřady městských částí, pouze jeden se tím skutečně zabýval a udělil sankce.

Zdroj: dTest